کاربرد پشم شیشه

کاربرد پشم شیشه | عایق پشم شیشه چه کاربردی دارد؟

کاربرد پشم شیشه

پشم شیشه یک نوع عایق حرارتی بوده که بسیار پرمصرف و کاربردی از قدیم الیام می باشد.

در این نوشته از شرکت پارسیس همراه ما باشید تا درباره کاربرد پشم شیشه بیشتر بدانید.

این محصول در واقع نوعی از پشم معدنی می باشد که ماده اولیه برای تولید آن مذاب شیشه می باشد. هم چنین تقریبا ظاهری شبیه به الیاف شیشه انعطاف پذیر دارد. پس از ذوب شیشه و تبدیل کردن آن به الیاف کوچک این محصول تولید می گردد. پس از آن الیاف را به صورت پانل یا رول تبدیل کرده و برای مصارف گوناگون به بازار عرضه می کنند.

پشم شیشه برای کاربردهای مختلفی استفاده می گردد. این ماده در مقابل آتش نیز بسیار مقاوم می باشد. الیاف پشم شیشه دارای ضخامت استانداردی حدود 4/6-2/3 میکرون می باشد. این ضخامت کوچک سبب نرمی این ماده و کاهش میزان ریزش ذرات آن و افزایش زمان برای حفظ شدن خواص ارتجاعی این محصول می گردد.

کاربرد عایق پشم شیشه

امروزه حفظ انرژی و جلوگیری از هدر رفت آن به یک ضرورت تبدیل شده است، چرا که علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها موجب صرفه جویی در مصرف انرژی نیز می گردد. روز به روز بر اهمیت استفاده از عایق در ساختمان ها با کاربری های گوناگون افزوده شده و استفاده از انواع عایق کاربرد بیشتری پیدا کرده است.

درباره مقاله عایق پشم شیشه بیشتر بدانید.

در این میان استفاده و به کار بردن انواع عایق معدنی که پشم شیشه یکی از انواع آن است نیز به دلیل خواصی که دارد مورد توجه قرار گرفته است. از پشم شیشه در موارد بسیاری می توان استفاده کرد. در زیر نمونه هایی از موارد مصرف پشم شیشه آورده شده است.

  • عایق کاری دیوارها و سقف ساختمان
  • عایق بندی لوله های بزرگ صنعتی
  • عایق کاری مخازن و سوله ها
  • استفاده در ساندویچ پانل
  • عایق کاری های حجیم
  • عایق کاری سیستم های تهویه مطبوع
  • عایق کاری لوله های گرم و دیگ های بخار
  • عایق در سقف شیروانی ها

انواع پشم شیشه بر اساس مصرف

پشم شیشه بدون لفاف (Un facing)

پشم شیشه پتویی نام دیگر این پشم شیشه است. از پشم شیشه پتویی معمولا در دیگ‌های بخار، سیستم‌های دوجداره، دیگ‌های شوفاژ، آبگرمکن، اجاق گاز و امثال آن استفاده می‌شود. به طور کلی لوازمی که دارای سیستم حرارتی مستقیم هستند، از این پشم شیشه استفاده می‌شود. البته ممکن است در سقف سالن‌ها و یا سوله هایی که پوشش دو لایه دارند نیز از این پشم شیشه استفاده شود.

درباره پشم سنگ بخوانید.

کاربرد پشم شیشه کاغذی

پشم شیشه کاغذی با لفاف کاغذ کرافت پوشیده می‌شود. موارد مصرف این پشم شیشه بیشتر در کارهای صنعتی و ساختمانی است. به طور مثال برای ایزوله کردن لوله‌ای آب سرد و گرم، سقف‌های دو جداره برای سالن‌های تولید دام و طیور و مواردی این چنین مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضخامت لازم برای این موارد معمولا 25 تا 50 میلیمتر است.

درباره کابرد پشم سنگ بیشتر بدانید.

کاربرد پشم شیشه با لفاف کاغذ آلومینیوم

این نوع پشم شیشه شامل دو دسته آلومینیوم مسطح پلی اتیلن دارد و آلومینیوم مسطح ساده پلی اتیلن دار است. ضخامت‌های موجود برای این پشم شیشه شامل 25 و 50 میلی متر است. دانسیته‌های موجود در این پشم شیشه نیز شامل 10، 12،16 و 20 است. از این پشم شیشه معمولا در کانال‌های انتفال هوا و پوشش لوله‌ها در فضای باز مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضخامت 50 میلی متر برای پوشش سقف سوله و سالن تولید کارخانجات، مرغداری و مکان هایی از این قبیل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *