دریچه برگشت هوا

دریچه برگشت هوا، یکی دیگر از انواع دریچه تنظیم هوا می باشد. که در زمان خرید دریچه هوا باید از یک تیم متخصص مشاوره گرفت. این تیم نیاز شما را بررسی می کند و بهترین دریچه را از لحاظ شکل و جنس به شما معرفی می کنند. جهت اطلاع از قیمت و یا خرید این دریچه ها با کارشناسان مجرب شرکت تهویه پارسیس به شماره های 0216631830102166318302 تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب:

دریچه برگشت هوا چیست؟

برای مکش هوای محیط از طریق کانال های هوا، از دریچه برگشت هوا استفاده می شود. این دریچه بطور کلی به دو صورت گرد و چهارگوش ساخته می شود. ساختار دریچه برگشت هوا در هر دو شکل، به صورت لانه زنبوری می باشد. تا هوای عبوری از دریچه برگشت هوا به سریع ترین شکل و بدون مانع عبور نماید.

دریچه برگشت هوا

انواع دریچه برگشت هوا

1- دریچه برگشت هوای چهارگوش

الف) دریچه برگشت هوای چهارگوش مشبک آلومینیوم

دریچه های برگشت هوا، از جنس آلومینیوم هستند. شکل هندسی آنها چهارگوش می باشد. فریم این دریچه برگشت هوا از پروفیل های آلومینیومی با عرض های 3 و 5 سانتی متر است. شبکه های داخلی این دریچه، جنسی آلومینیومی دارند. از کنار هم چیده شدن تیغه مورب ظاهری شطرنجی پدید می آید. به این خاطر نیز نام این دریچه را دریچه برگشت هوای مشبک آلومینیومی گذاشته اند. این دریچه برگشت هوا میتواند بصورت سقفی و دیواری باشد. اگر دریچه هوای خروجی در سقف تایلی باشد، دریچه برگشت هوا چهارگوش با توجه به ابعاد تایل ساخته می شود که در این صورت به آن دریچه برگشت هوای تایلی می گویند. به لحاظ ساخت محدودیتی در ابعاد وجود ندارد. دریچه برگشت هوای مشبک آلومینیومی به دو صورت ثابت یا بدوم دمپر و هم به صورت دمپردار مورد استفاده قرار می گیرد.

حتما درباره پروفیل فلنج گالوانیزه بخوانید.

ب) دریچه برگشت هوای چهارگوش چهارطرفه سقفی آلومینیومی

این دریچه،دارای ساختاری با المان های چهارگوش است. هوای خروجی آن از لابلای المان هایش به سمت داخل کانال مکیده می شوند. جنس این دریچه همانند دریچه برگشت هوای مشبک، از آلومینیوم ساخته شده است. در ساخت دریچه برگشت هوای چهارطرفه سقفی محدودیتی به لحاظ ابعاد و سایز وجود ندارد.به لحاظ کنترل میزان هوای مکش می توان آن را بصورت دمپردار نیز مورد استفاده قرار داد.

ج) دریچه برگشت هوای مشبک پلاستیکی

این دریچه برگشت هوا از مواد پتروشیمی بنام ABS ( آکریلونیتریل بوتادین استایرن) تولید می شود. ساختار این دریچه با توجه به روند تولید آن، با نوع آلومینیومی کاملا متفاوت است. این نوع دریچه ، از طریق قالب مخصوص مواد ABS تولید می شوند. ساختار دریچه برگشت هوای مشبک پلاستیکی، دو قسمت مجزای فریم و بدنه اصلی دارد. بلافاصله پس از تولید در هم جانمایی می شوند.

د) دریچه برگشت هوای چهارطرفه پلاستیکی

این دریچه ی هوا، دو بخش فریم و چهارضلعی های منتظم تو در تو دارد. زاویه تیغه های چهاروجهی های منتظم به صورت ۴۵ درجه است. هوای برگشت از لابه لای فاصله های این چهار ضلعی به سمت داخل کانال هدایت می شود. دریچه برگشت هوای پلاستیکی در همه ابعاد تولید می شود.

ه) دریچه برگشت هوای چهارگوش مشبک چوبی

دریچه برگشت هوای چهارگوش مشبک چوبی، از ام دی اف ساخته شده و ساختار آن بصورت مربعی با دستگاه سی ان سی تولید می شود. بخاطر چوبی بودن این دریچه، پس از مراحل سی ان سی، سطوح دریچه برگشت هوا با استفاده از رنگ های پلی اورتان پوشش داده می شود. در ساخت دریچه برگشت هوای مشبک چوبی هیچ محدودیتی در اندازه و سایز وجود ندارد و بر اساس ابعاد دلخواه شما می توان از ام دی اف در ابعاد دلخواه استفاده کرد.

و) دریچه برگشت هوای چهارطرفه سقفی چوبی

این نوع دریچه برگشت هوای چوبی نیز از ام دی اف ساخته  شده و حالت و ساختار آن به صورت مربعی است که با استفاده از دستگاه سی ان سی حالت داده می شود. ضخامت ام دی اف دریچه برگشت هوای چهارطرفه چوبی، در میزان استحکام این دریچه تاثیر زیادی دارد. جهت پوشاندن سطوح چوبی این دریچه، از رنگ پلی اورتان نیز می توان استفاده نمود. این مدل از دریچه همانند سایر مدل ها، می توان در ابعاد دلخواه طراحی و تولید کرد. برای افزایش میزان مکش این دریچه می توان شیارهای چهارطرفه ی آن را بزرگتر ساخت تا هوای عبوری از آن به راحتی به سمت داخل کانال هدایت شود.

حتما درباره دریچه هوای رفت بخوانید.

 

2- دریچه برگشت هوای گرد

A) دریچه برگشت هوای گرد مشبک آلومینیومی

این دریچه برگشت هوا دارای سطح مقطع گرد با ساختار لانه زنبوری است. جنس این دریچه از آلومینیوم است. این دریچه برگشت هوا هم به صورت دیواری و هم به صورت سقفی قابلیت استفاده دارد. از خصوصیات این دریچه برگشت هوا می توان به مستقل بودن یا ترکیبی بودن اشاره کرد. اگر این دریچه بر روی یک صفحه یا سینی از جنس آلومینیوم باشد، به آن حالت ترکیبی گویند.این دریچه برگشت هوا، به صورت ترکیبی در تایل های ورقی به راحتی قابل کاربرد دارد.

دریچه برگشت هوای مشبک هم به صورت دمپردار و هم بصورت بدون دمپر کاربرد دارد. با توجه به جنس این دریچه برگشت هوا، به راحتی می توان سطوح آن را با رنگ الکتروستاتیک کوره ای پوشش داد.

B)دریچه برگشت هوای گرد بلندگویی آلومینیومی

این دریچه برگشت هوا به لحاظ ساختاری همانند بلندگو است. در قطرهای پایین آن را به صورت هالوژنی با استفاده از فنر نصب می کنند. ولی در سایزهای بالا به خاطر وزن آن، لزوما باید از پیچ برای نصب استفاده کرد. برای کنترل هوای خروجی  می توان این دریچه را بصورت دمپردار مورد استفاده قرار داد. یکی دیگر از مزایای این دریچه برگشت هوای بلندگویی امکان نصب بر روی دیوار و سقف می باشد. یکی از موارد مشابه در تمام دریچه های برگشت هوای گرد قطر اسمی این دریچه است. یعنی برای دهانه گرد کانال هوا با قطر ۲۰ سانتی متر، از دریچه گرد برگشت با قطرِ واقعیِ ۱۹ سانتی متر استفاده می شود. تا به راحتی در درون دهانه انشعاب کانال هوای اگزاست نصب گردد.

حتما درباره فروش عایق الاستومری بخوانید.

برای استفاده از دریچه هوای گرد بلندگویی بر روی تایل های سقفی در ابعاد مختلف هیچ محدودیتی وجود ندارد. در واقع دریچه برگشت هوای گرد بلندگویی آلومینیومی به دوصورت مستقل و ترکیبی قابل استفاده است.

برای تناسب دریچه های برگشت هوای بلندگویی با محیط، از انواع کد رنگ جهت پوشش سطوح داخلی و بیرونی می توان استفاده کرد. این دریچه در تمام مکان هایی مانند سرویس بهداشتی و هر محیطی که نیاز است کاربرد دارد.

C)دریچه برگشت هوای جت نازل آلومینیومی

دریچه برگشت هوای جت نازل آلومینیومی، از دکوراتیو ترین انواع دریچه است که از راحت ترین انواع دریچه برگشت هوای گرد می باشد. دریچه برگشت هوای گرد جت نازل، از المان های تو در توی عمودی و استوانه ای تشکیل شده است. بدیهی است هرچه قطر دریچه برگشت هوای جت نازل بالاتر برود، تعداد المان ها نیز اضافه می شود. این دریچه برگشت هوا از دو نوع فریم تشکیل شده است. از جمله ویژگی های این دریچه، امکان چرخش ۴۵ درجه ای المان های داخلی است. به همین علت می توانیم سمت مکش هوا را در این دریچه برگشت هوا تغییر داد. از دمپر پروانه ای ، برای کنترل میزان هوای عبوری از دریچه می توان استفاده کرد.
قطرهای این مدل دریچه، از 10 تا 60 سانتی متر تغییر می کند. این دریچه هم بصورت دیواری و هم بصورت سقفی مورد استفاده قرار می گیرد.

حتما درباره دریچه هوای دسترسی بخوانید.

D)دریچه برگشت هوای سونایی آلومینیومی

دریچه برگشت هوای سونایی آلومینیومی برای مکش محیط هایی مثل سونا، جکوزی و سرویس های بهداشتی استخرها مورد استفاده قرار می گیرد. ساختار دریچه برگشت هوای سونایی طوری است که می توان آن را دمپر سرخود نامید. هر شخص به راحتی می تواند میزان هوای عبوری از دریچه برگشت هوای سونایی را تنظیم نماید. از آنجایی که تاثیر رطوبت بر روی اشیا در محیط استخرها و سرویس های بهداشتی بسیار بالا است بنابراین جنس این دریچه آلومینیوم با پوشش رنگ کوره ای الکتروستاتیک از امور واجب در این زمینه به حساب می آید.

E)دریچه برگشت هوای کروی آلومینیومی

این دریچه، دارای حالت کروی است که در محیط های نمایشگاهی و شو روم ها مورد اسفاده قرار می گیرد. دریچه برگشت هوای کروی دارای یک فریم ثابت و یک کره توخالی در درون فریم خود است که همانند یک گوی توخالی در درون فریم می چرخد. با قابلیت چرخش ۳۶۰درجه ای، امکان اینکه از هرسو نیاز باشد هوای مورد نظر تخلیه گردد را فراهم می کند. فضای داخلی دریچه برگشت هوای کروی، این امکان را فراهم می آورد که هوای بیشتر، بدون مانع از این معبر تخلیه شود. این دریچه، برای زیبایی ظاهری با رنگ کوره ای الکتروستاتیک رنگ آمیزی می شود. قابلیت نصب دریچه برگشت هوای کروی بر روی دیوار و سقف از ویژگی های مشترک این دریچه های هوا است.

F)دریچه برگشت هوای گرد چوبی

این دریچه برگشت هوا ماهیتا از چوب یا ام دی اف ساخته می شود و به شکل های گوناگونی قابل طراحی و سی ان سی می باشد.دردمحیط هایی که زمینه کار از چوب یا ام دی اف طراحی شده،برای تناسب ساختاری از دریچه برگشت هوای چوبی جهت مکش هوای محیط استفاده می شود.از آنجا که این دریچه برگشت هوا توسط دستگاه سی ان سی حالت داده می شود لذا محدودیتی در تولید دریچه برگشت هوای چوبی وجود ندارد و به راحتی می توان آنرا در قطرهای دلخواه تولید نمود.دریچه برگشت هوای چوبی یا ام دی افی را بعد از سی ان سی و تولید می توان با رنگ پلی استر یا پلی اورتان به راحتی پوشش داد.وجود رنگ های متنوع در این زمینه می تواند ساختار زیبا در نمای دریچه برگشت هوا ایجاد نماید.دریچه برگشت هوای چوبی را نیز بصورت دیواری و سقفی می توان در محل خود تعبیه نمود.

G)دریچه برگشت هوای پلاستیکی مشبک

سطح مقطع دریچه برگشت هوای پلاستیکی مشبک، همانطور که از نامش پیداست گرد است. البته ساختار داخلی آن لانه زنبوری است. مواد تشکیل دهنده این دریچه برگشت هوا از نوع ABS درجه یک می باشد. قالب شبکه ای این دریچه برگشت هوا، به دو حالت مربعی و لوزی تولید می شود. دریچه برگشت هوای مشبک پلاستیکی گرد در قطرهای 10 تا 30 سانتی متر تولید می شود. رنگ ساختار این دریچه برگشت هوا ماهیتا، سفید یا شیری می باشد. همانند سایر دریچه ها می توان بصورت دیواری و سقفی مورد اسقاده قرار داد.

H)دریچه برگشت هوای پلاستیکی بلندگویی

دریچه برگشت هوای پلاستیکی بلندگویی از جنس ABS مرغوب است . این دریچه دارای ساختار بلندگویی می باشد. هوای مورد تخلیه از  بین المان های این دریچه عبور می کند. تعداد المان های این دریچه، بستگی به قطر آن دارد. با افزایش قطر دریچه برگشت هوا تعداد المان ها نیز اضافه می شود. این دریچه برگشت هوا، در برابر رطوبت و نم به هیچ عنوان دچار تغییر  نمی شود. در نصب دریچه برگشت پلاستیکی بلندگویی محدودیتی برای سقفی یا دیواری وجود ندارد.

I)دریچه برگشت پلاستیکی سونایی

با توجه به وجود بخارات و رطوبت در فضاهایی مثل سونا، جکوزی، استخرها و سرویس های بهداشتی، بهترین گزینه برای مکش، انتخاب دریچه برگشت پلاستیکی سونایی است. این دریچه با صفحه دواری که در مرکز خود دارد، مانند دمپر عمل می کند. در فصول تابستان و زمستان به راحتی می تواند همزمان با تنظیم درجه حرارت محیط، میزان هوای قابل تخلیه را تنظیم نماید.

شرکت تهویه پارسیس

شرکت تهویه پارسیس مجری کانال کشی تهویه مطبوع به صورت گرد و چهارگوش، دودکش، فلاشینگ، می باشد. این مجموعه محصولاتی از قبیل پروفیل فلنج گالوانیزه و متعلقات آن از جمله کلیپس و کرنر (گوشه) را با ورق گالوانیزه ضخیم و همچنین در زمینه دریچه هوای و دریچه های مدرن: از قبیل دریچه دیواری، سقفی، دریچه بازدید، زیر فن کوئلی و انواع دیگر را تولید می کند و با بهترین کیفیت در اختیار بازار و همچنین پروژه ها قرار می دهد. جهت اطلاع از قیمت و یا خرید محصولات با کارشناسان مجرب شرکت تهویه پارسیس به شماره های 0216631830102166318302 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *