قیمت لوله های فلکسیبل انتقال هوا

قیمت لوله های فلکسیبل انتقال هوا

در این نوشته درباره کانال ها و قیمت لوله های فلکسیبل انتقال هوا صحبت می کنیم. شرکت پارسیس ارائه دهنده کانال های تهویه هوا می باشد.

فهرست مطالب:

لوله فلکسیبل انتقال هوا چیست؟

لوله فلکسیبل هوا، لوله خرطومی ای است که وظیفه آن انتقال جریان هوا و یا ایجاد کردن محافظ برای سیم کشی و کابل کشی است. در گذشته برای تهویه هوا از ورق های گالوانیزه استفاده می شد که قابلیت انعطاف پذیری نداشت و برای نصب آن زمان زیادی صرف می شد. به همین دلیل در برابر رطوبت آسیب پذیر بود. همچنین به دلیل وزن زیادی که داشت حمل آن با مشکل مواجه می گردید.
امروزه کانال فلکسیبل از محبوبیت زیادی برخوردار است این لوله های فلکسیبل را می توان حتی در مکان هایی که امکان استفاده از لوله های سخت نیست به کار برد.
این لوله های منعطف باعث شده است تا سیستم تهویه هوا به بهترین نحو انجام گردد.و راه ورود و خروج هوا را به داخل محیط هموار کند.درباره خرید عایق الاستومری در این صفحه بخوانید.

دلیل استفاده از لوله خرطومی انتقال هوا

لوله های فلکسیبل نام های مختلفی دارند که در این مقاله بیشتر از نام فلکسیبل انتقال هوا استفاده شده است.

 • داکت فلکسیبل
 • لوله خرطومی هوا
 • داکت فلکسی
 • لوله فلکسی هوا

لوله های خرطومی هوا با توجه به نوع فلزی آن کار تهویه هوا را بسیار آسانتر کرده است. ایجاد ارتباطات لازم تهویه بدون وجود این لوله های خرطومی امکانپذیر نیست و باید از مقدار زیادی فلز استفاده کرد. سهولت نصب لوله های فلکسیبل هوا دلیل دیگر استفاده از آنهاست. مانند بقیه لوله های تهویه باید در سایزهای مختلف تولید شود تا عمل انتقال هوا را به درستی انجام دهد.

انواع لوله های فلکسیبل انتقال هوا

کانال های فلکسیبل انواع مختلفی دارند که بر مبنای جنس، قیمت لوله های فلکسیبل انتقال هوا ، متراژ و شرایط قابل استفاده دسته بندی می شوند.

از انواع کانال فلکسیبل می توان به چند مورد زیر اشاره کرد:

 • لوله های فلکسیبل آلومینیومی
 • لوله های فلکسیبل نسوز
 • لوله های فلکسیبل با روکشPVC
 • لوله های فلکسیبل عایق دار
 • لوله های فلکسیبل با روکش ضد سایش
 • لوله های فلکسیبل عایق دار IFD و آلاستومری

همانطور که در بالا اشاره کردیم قیمت لوله های فلکسیبل انتقال هوا در نوع آن تاثیرگذار است و می توان براساس قیمت انواع مختلفی را بیان کرد.
درباره قیمت دریچه های هوا در این صفحه بخوانید.

مشخصات فنی لوله های فلکسیبل انتقال هوا

لوله های فلکسیبل انتقال هوا از جنس آلومینیوم هستند و دولایه خارجی و داخلی دارند. لایه داخلی ترکیبی از آلومینیوم و پلیمر پلی استر است و لایه خارجی آن عایق می باشد. عایق بیرونی از نشتی هوا جلوگیری می کند. اندازه و ابعاد این لوله ها مختلف است و در دستگاهها و مکان های مختلف ابعاد متفاوتی نیاز است.

سایزبندی کانال های فلکسیبل

سایز کانال های فلکسیبل هوا با توجه به نوع پروژه و اندازه و وزن کابل ها تولید می شود. سایزهای استاندارد آن در اندازه های 13، 11، 16 ،21، 25، 29، 36، 42 و 48 میلیمتر است. ناگفته نماند که این سایزهای قطر مقطع کانال های فلکسیبل است.
لوله های فلکسیل از طریق یک رابط با جنس گالوانیزه به یکدیگر متصل می شوند. نوع سایزبندی کانال های فلکسیبل با توجه به نیاز مشتری و نوع دستگاه هواساز انتخاب می شود.
لوله های فلکسیبل اغلب از جنس PVC و آلومینیوم ساخته می شود . این لوله ها به دلیل انعطاف پذیری که دارد در مقایسه با کانالهای دیگر حالت ارتجاعی بالایی دارد. از لوله های فلکسیبل برای دستگاههای هواکش استفاده می شود. لوله های خرطومی و فنری در سیتسم های تهویه هوا کاربرد دارند.

مزایای لوله های فلکسیبل انتقال هوا

 1. انعطاف پذیری بالا: همانطور که در بالا اشاره شد انعطاف بالا یک مزیت بزرگ این لوله است. این انعطاف پذیری باعث شده است در گوشه های زاویه دار، لوله های فلکسیبل کاربرد زیادی داشته باشند. انعطاف پذیری این لوله ها باعث می شود آن ها را به راحتی فشار داده و حجم آنها را کم کرد.حمل و نقل لوله های فلکسیبل انتقال هوا به دلیل وزن سبک آن بسیار آسان است.
 2. نصب آسان و راه اندازی سریع نسبت به مدل لوله های فلزی: صرفه جویی در زمان نصب ویژگی ممتاز دیگر این لوله ها است. وزن کم و منعطف بودن دلیل نصب آسان و با سرعت لوله های فلکسیبل می باشد.
 3. عمر مفید در محیط های مختلف: عمر مفید طولانی در لوله های فلکسیبل باعث شده است در هر محیطی از این لوله ها استفاده کرد. حتی در شرایط دمایی بالا و آتش سوزی آسیب نمی بینند و از عمر آن ها کم نمی شود.
 4. مستحکم بودن در مقابل فشار و حرارت: صاف و مسطح بودن سطح داخلی لوله های فلکسیبل باعث شده است جریان هوا عبور داشته باشد. نوع عایق بندی این لوله ها باعث شده است در شرایط مختلف اعم از دمای بالا، حرارت بالا، محیط رطوبتی، محیط مغناطیسی دوام بیاورند.
 5. قیمت مناسب: قیمت لوله های فلکسیبل انتقال هوا بسیار مناسب است و با توجه به عمر طولانی و کاربرد در پروژه های صنعتی و ساختمانی قیمت لوله های فلکسیبل مقرون به صرفه است.
 6. نصب در محیط های باز: لوله های فلکسیبل در محیط باز بسیار مقاوم هستند. آب، رطوبت و حتی ذره ای حرارت به این لوله ها آسیب نمی زند و این به دلیل عایقی بودن لوله های فلکسیبل است.
 7. تنوع طراحی: متنوع بودن طراحی این لوله ها، آخرین مزیت این لوله هاست و با توجه به قیمت لوله های فلکسیبل انتقال هوا تنوع بسیار زیادی دارند و با توجه به نوع پروژه انتخاب می شوند.

کاربرد لوله خرطومی هوا

کاربرد لوله خرطومی خروج گردو غبار و هوای آلوده ساختمان است. در صورتی که به صورت مهندسی استفاده شود در موارد زیر نقش بسزایی دارد:

 • سالن های کنفرانس و سالن های مختلف
 • اتاق های پزشکی
 • اتاق های اداری
 • ساختمانهای چند طبقه
 • کانال کولر
 • یک نوع دیگر از این لوله های فلکسیبل وجود دارد که از جنس IFD و NBR است و شش متر طول دارد. کاربرد آن در داکت اسپیلت و تهویه هوای مکان های مختلف است.

درباره پروفیل های فلنج گالوانیزه در این صفحه بخوانید.

قیمت لوله های فلکسیبل انتقال هوا

قیمت لوله های فلکسیبل انتقال هوا را می توان از مجموعه پارسیس با مراجعه به صفحه محصولات و تماس با مشاوران دریافت کرد. قیمت های این کانال ها متفاوت است و بسته به نوع کاربرد و محیط و شرایط پروژه متفاوت است.

درباره کانال کشی تهویه مطبوع در این صفحه بخوانید.

سایر کانال های فلکسیبل